Instrukcja mycia rąk

Higiena dłoni to podstawa dla zachowania swojego zdrowia i bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że każdego dnia nasze ręce spotykają się z setkami, a nawet tysiącami patogenów, które mogą być potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka. Mimo to statystyki wciąż wyraźnie wskazują, że Polacy nie przykładają zbyt dużej uwagi do mycia rąk. Jest ono niezwykle ważne w wielu zakładach pracy, jednak często zostaje pomijane w życiu codziennym. To właśnie dlatego powstała instrukcja mycia rąk, która ma nam przypominać, jak prawidłowo czyścić powierzchnię swojej skóry nie tylko w pracy, ale również i w domu.

Instrukcja mycia rąk krok po kroku

Instrukcja mycia rąk zaproponowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przedstawiona została w formie graficznej z krótkim opisem następujących po sobie czynności. Prawidłowy czas mycia dłoni łącznie wynosi od 40 do 60 sekund i obejmuje:

  1. Zamoczenie dłoni pod bieżącą, ciepłą wodą.
  2. Aplikacja mydła w ilości wystarczającej na pokrycie całej powierzchni dłoni.
  3. Dokładne pocieranie dłoni o siebie.
  4. Pocieranie prawej dłoni grzbietem lewej dłoni oraz odwrotnie.
  5. Pocieranie dłoni o dłoń z uwzględnieniem przeplotu palców.
  6. Pocieranie grzbietów palców drugą dłonią.
  7. Pocieranie ruchem obrotowym lewym kciukiem o splecioną prawą dłoń oraz odwrotnie.
  8. Pocieranie ruchem obrotowym do przodu i do tyłu opuszków palców prawej dłoni o lewą i na odwrót.
  9. Opłukanie umytych dłoni pod bieżącą wodą.
  10. Dokładne osuszenie umytych dłoni za pomocą jednorazowego ręcznika papierowego.

Dodatkowo po zakończonej czynności mycia warto przystąpić do zakręcenia kranu poprzez jednorazowy ręcznik papierowy, co pozwala uniknąć ponownego zakażenia. Jeśli bateria jest automatyczna, to woda przestanie lecieć samoistnie.

Instrukcja mycia rąk – kiedy obowiązkowo należy umyć swoje dłonie?

Istnieje wiele sytuacji w naszym życiu, które zgodnie z przyjętymi zasadami wymagają bezwzględnego umycia lub zdezynfekowania dłoni. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc zadbać o to po wyjściu z dowolnej placówki medycznej, np. przychodni zdrowia lub szpitala, a także po skorzystaniu z toalety, zarówno tej w przestrzeni publicznej, jak i domowej. Ręce bezwzględnie należy również umyć po wyniesieniu śmieci, kontakcie z krwią lub odchodami innych ludzi albo zwierząt, a także w okresie przeziębieniowym, kiedy wiele osób cierpi z powodu grypy. Warto pamiętać, że instrukcja mycia rąk obowiązuje nas tak samo w pracy lub w przestrzeni publicznej, jak i w zaciszu własnego domu, ponieważ każdego dnia mamy kontakt z innymi ludźmi oraz przedmiotami, z którymi mieli oni styczność.